House Membership

As part of a pilot project during the 2015 session, legislators are allowing citizens to sign up for their email lists via the web. To see what lists are available and to subscribe, please click here.


Republicans: 56
Democrats: 14
Men: 51
Women: 19



Neil  A.  Anderson (R)     E-mail    Additional Information
District 31
2nd term
71 S. 700 West, Blackfoot, 83221
Home (208) 684-3723
Retired Financial Advisor, Rancher
Committees:
Commerce & Human Resources - Vice Chair
Environment, Energy, & Technology
Revenue & Taxation


Robert  Anderst (R)     E-mail    Additional Information
District 12
2nd term
7401 E. Grey Lag Dr., Nampa, 83687
Home (208) 440-6565
Commercial Real Estate Broker
Committees:
Environment, Energy, & Technology - Vice Chair
Business
Revenue & Taxation


Ken  Andrus (R)     E-mail    Additional Information
District 28
6th term
6948 E. Old Oregon Trail Rd., Lava Hot Springs, 83246
Home (208) 776-5380
Cattle & Sheep Rancher
Committees:
Agricultural Affairs - Chair
Resources & Conservation
State Affairs


Vito  Barbieri (R)     E-mail    Additional Information
District 2
3rd term
564 E. Prairie Ave., Dalton Gardens, 83815
Home (208) 762-3737
Retired Attorney
Committees:
Business - Chair
Local Government
State Affairs


Linden  B.  Bateman (R)     E-mail    Additional Information
District 33
3rd term
  (Served 5 terms, House 1977-1986)
170 E. 23rd St., Idaho Falls, 83404
Home (208) 524-0927
Semi-retired Educator
Committees:
Resources & Conservation
State Affairs
Transportation & Defense


Gayle  L.  Batt (R)     E-mail    Additional Information
District 11
3rd term
25253 Graphic Lane, Wilder, 83676
Home (208) 337-5600
Housewife
Committees:
State Affairs - Vice Chair
Agricultural Affairs
Business


Scott  Bedke (R)     E-mail    Additional Information
Speaker of the House
District 27
8th term
P.O. Box 89, Oakley, 83346
Home (208) 862-3619
Rancher


Maxine  T.  Bell (R)     E-mail    Additional Information
District 25
14th term
194 S. 300 E., Jerome, 83338
Home (208) 324-4296
Retired Farmer/Retired School Librarian
Committees:
Appropriations - Chair
Agricultural Affairs


Merrill  Beyeler (R)     E-mail    Additional Information
District 8
1st term
P.O. Box 62, Leadore, 83464
Home (208) 768-2651
Bus (208) 768-2651
Rancher
Committees:
Business
Environment, Energy, & Technology
Health & Welfare


Judy  Boyle (R)     E-mail    Additional Information
District 9
4th term
2301 Valley Rd., Midvale, 83645
Home (208) 355-3225
Bus (208) 355-3225
FAX (208) 355-3225
Rancher/Freelance Writer
Committees:
Agricultural Affairs - Vice Chair
Education
Resources & Conservation


Van  Burtenshaw (R)     E-mail    Additional Information
District 35
1st term
1329 E. 1500 North, Terreton, 83450
Home (208) 663-4607
FAX (208) 663-4760
Farmer/Rancher
Committees:
Agricultural Affairs
Appropriations
Resources & Conservation


Greg  Chaney (R)     E-mail    Additional Information
District 10
1st term
11968 Colonial Drive, Caldwell, 83605
Home (208) 585-8708
Administrator
Committees:
Commerce & Human Resources
Environment, Energy, & Technology
Revenue & Taxation


Don  Cheatham (R)     E-mail    Additional Information
District 3
1st term
P.O. Box 2011, Post Falls, 83877
Home (208) 777-1894
Retired
Committees:
Judiciary, Rules, & Administration
Local Government
State Affairs


Sue  Chew (D)     E-mail    Additional Information
District 17
5th term
1304 Lincoln Ave., Boise, 83706
Home (208) 344-0098
Adjunct Professor/Licensed Pharmacist
Committees:
Commerce & Human Resources
Health & Welfare


Lance  Clow (R)     E-mail    Additional Information
District 24
2nd term
2170 Bitterroot Dr., Twin Falls, 83301
Home (208) 733-5767
Retired, Personal Financial Advisor
Committees:
Business - Vice Chair
Education
Local Government


Gary  E.  Collins (R)     E-mail    Additional Information
District 13
8th term
2019 E. Massachusetts, Nampa, 83686
Home (208) 466-5460
Insurance Broker
Committees:
Revenue & Taxation - Chair
Business
Local Government


Brent  J.  Crane (R)     E-mail    Additional Information
Assistant Majority Leader
District 13
5th term
P.O. Box 86, Nampa, 83653
Bus (208) 466-0613
FAX (208) 461-4815
Vice President, Crane Alarm Service
Committees:
Business
State Affairs
Ways & Means


Thomas  Dayley (R)     E-mail    Additional Information
District 21
2nd term
4892 S. Willandra Way, Boise, 83709
Home (208) 562-0276
Retired
Committees:
Judiciary, Rules, & Administration - Vice Chair
Agricultural Affairs
Revenue & Taxation


Reed  DeMordaunt (R)     E-mail    Additional Information
District 14
3rd term
1017 S. Arbor Island Way, Eagle, 83616
Home (208) 938-4845
Bus (888) 340-9866
Businessman/Entrepreneur
Committees:
Education - Chair
Business


Sage  Dixon (R)     E-mail    Additional Information
District 1
1st term
P.O. Box 206, Ponderay, 83852
Home (208) 265-2547
Self-employed
Committees:
Business
Education
Transportation & Defense


Mat  Erpelding (D)     E-mail    Additional Information
Assistant Minority Leader
District 19
2nd term
2519 W. Idaho St., Boise, 83702
Home (208) 856-0291
Owner, Leadership Development Firm/Outfitter and Guide
Committees:
Agricultural Affairs
Resources & Conservation
Revenue & Taxation
Ways & Means


John  Gannon (D)     E-mail    Additional Information
District 17
2nd term
  (Served 1 term, House 1991-1992)
2104 S. Pond Street, Boise, 83705
Home (208) 343-1608
Bus (208) 433-0629
Attorney
Committees:
Appropriations
Judiciary, Rules, & Administration


Terry  Gestrin (R)     E-mail    Additional Information
District 8
3rd term
P.O. Box 399, Donnelly, 83615
Home (208) 634-6450
Self-employed
Committees:
Resources & Conservation - Vice Chair
Education
Transportation & Defense


Marc  Gibbs (R)     E-mail    Additional Information
District 32
4th term
632 Highway 34, Grace, 83241
Home (208) 425-3385
FAX (208) 425-3329
Farmer
Committees:
Appropriations - Vice Chair
Resources & Conservation


Steven  Harris (R)     E-mail    Additional Information
District 21
2nd term
851 E. Martinique Dr., Meridian, 83642
Home (208) 861-8638
Business Owner
Committees:
Commerce & Human Resources
Education
Transportation & Defense


Stephen  Hartgen (R)     E-mail    Additional Information
District 24
4th term
1681 Wildflower Lane, Twin Falls, 83301
Home (208) 733-5790
Bus (208) 733-5790
FAX (208) 733-5790
Business Consultant/Economic Development
Committees:
Commerce & Human Resources - Chair
Environment, Energy, & Technology
Revenue & Taxation


Brandon  A.  Hixon (R)     E-mail    Additional Information
District 10
2nd term
910 N. Plateau Ave., Caldwell, 83605
Home (208) 440-1074
Independent Insurance Agent
Committees:
Business
Health & Welfare
Transportation & Defense


James  Holtzclaw (R)     E-mail    Additional Information
District 20
2nd term
3720 N. Heritage View Ave., Meridian, 83646
Home (208) 284-9542
Real Estate Broker
Committees:
Commerce & Human Resources
State Affairs
Transportation & Defense


Wendy  Horman (R)     E-mail    Additional Information
District 30
2nd term
1860 Heather Circle, Idaho Falls, 83406
Home (208) 522-4387
FAX (208) 523-3828
Committees:
Appropriations
Commerce & Human Resources
Local Government


Paulette  Jordan (D)     E-mail    Additional Information
District 5
1st term
945 Q Street, Plummer, 83851
Home (208) 819-3773
Private Contractor - Business Strategist
Committees:
Business
Environment, Energy, & Technology
State Affairs


Clark  Kauffman (R)     E-mail    Additional Information
District 25
2nd term
3791 N. 2100 East, Filer, 83328
Home (208) 326-4131
FAX (208) 326-4132
Farmer
Committees:
Business
Revenue & Taxation
Transportation & Defense


Ryan  Kerby (R)     E-mail    Additional Information
District 9
1st term
5470 Highway 52, New Plymouth, 83655
Home (208) 739-0190
School Superintendent
Committees:
Agricultural Affairs
Education
Judiciary, Rules, & Administration


Phylis  K.  King (D)     E-mail    Additional Information
District 18
5th term
2107 Palouse, Boise, 83705
Home (208) 344-0202
Bus (208) 344-0202
Commercial Photographer
Committees:
Appropriations
Commerce & Human Resources
Transportation & Defense


Hy  Kloc (D)     E-mail    Additional Information
District 16
2nd term
3932 Oak Park Pl., Boise, 83703
Home (208) 343-8465
Retired, Boise State Public Radio
Committees:
Education
Local Government


Thomas  F.  Loertscher (R)     E-mail    Additional Information
District 32
6th term
  (Served 8 terms, House 1986-2002)
1357 Bone Rd., Iona, 83427
Home (208) 522-3072
Farmer/Rancher
Committees:
State Affairs - Chair
Local Government


Lynn  M.  Luker (R)     E-mail    Additional Information
District 15
5th term
514 S. El Blanco Dr., Boise, 83709
Home (208) 375-8254
Bus (208) 343-0022
FAX (208) 375-0501
Attorney
Committees:
Local Government - Chair
Judiciary, Rules, & Administration
State Affairs


Luke  Malek (R)     E-mail    Additional Information
District 4
2nd term
P.O. Box 363, Coeur d'Alene, 83816
Home (208) 661-3881
Lawyer and Business Consultant
Committees:
Appropriations
Judiciary, Rules, & Administration
Local Government


John  McCrostie (D)     E-mail    Additional Information
District 16
1st term
7820 W. Riverside Drive, Garden City, 83714
Home (208) 440-8317
Teacher
Committees:
Judiciary, Rules, & Administration
Local Government
State Affairs


Patrick  McDonald (R)     E-mail    Additional Information
District 15
2nd term
13359 West Annabrook Dr., Boise, 83713
Home (208) 938-1329
Retired Law Enforcement Executive
Committees:
Education
Judiciary, Rules, & Administration
Transportation & Defense


Shannon  McMillan (R)     E-mail    Additional Information
District 7
3rd term
P.O. Box 26, Silverton, 83867
Bus (208) 752-1800
FAX (208) 752-1900
Committees:
Agricultural Affairs
Judiciary, Rules, & Administration
State Affairs


Ron  Mendive (R)     E-mail    Additional Information
District 3
2nd term
3732 S. Dusty Ln., Coeur d'Alene, 83814
Home (208) 667-9330
Self-employed, Construction and Land Services (semi-retired)
Committees:
Education
Environment, Energy, & Technology
Resources & Conservation


Steven  Miller (R)     E-mail    Additional Information
District 26
2nd term
1208 E. 200 North, Fairfield, 83327
Home (208) 764-2560
FAX (208) 764-2431
Farmer/Rancher
Committees:
Agricultural Affairs
Appropriations
Resources & Conservation


Jason  A.  Monks (R)     E-mail    Additional Information
District 22
2nd term
1002 W. Washington Dr., Meridian, 83642
Home (208) 871-7127
FAX (208)895-8013
Small Business Owner
Committees:
Appropriations
Business
Transportation & Defense


Mike  Moyle (R)     E-mail    Additional Information
Majority Leader
District 14
9th term
480 N. Plummer Rd., Star, 83669
Agribusiness
Committees:
Resources & Conservation
Revenue & Taxation
Ways & Means


Ronald  Nate (R)     E-mail    Additional Information
District 34
1st term
2139 Ferris Lane, Rexburg, 83440
Home (208) 403-3609
Economics Professor
Committees:
Environment, Energy, & Technology
Judiciary, Rules, & Administration
Revenue & Taxation


Pete  Nielsen (R)     E-mail    Additional Information
District 23
7th term
4303 S.W. Easy St., Mountain Home, 83647
Home (208) 832-4382
Bus (208) 832-4382
FAX (208) 832-4382
Life & Health Insurance Agent
Committees:
Commerce & Human Resources
Environment, Energy, & Technology
State Affairs


Mark  Nye (D)     E-mail    Additional Information
District 29
1st term
P.O. Box N, Pocatello, 83205-0040
Home (208) 221-6109
Country Lawyer
Committees:
Judiciary, Rules, & Administration
Local Government
Revenue & Taxation


Kelley  Packer (R)     E-mail    Additional Information
District 28
2nd term
P.O. Box 147, 104 Mountain View Dr., McCammon, 83250
Home (208) 241-3350
FAX (208) 478-2935
Office Manager
Committees:
Health & Welfare - Vice Chair
Commerce & Human Resources
Transportation & Defense


Joe  Palmer (R)     E-mail    Additional Information
District 20
4th term
1524 N. Meridian Rd., Meridian, 83642
Bus (208) 887-9488
Self-Employed
Committees:
Transportation & Defense - Chair
Business
State Affairs


Donna  Pence (D)     E-mail    Additional Information
Minority Caucus Chair
District 26
6th term
1960 U.S. Highway 26, Gooding, 83330
Home (208) 934-5302
Retired Teacher/Tree Farmer
Committees:
Agricultural Affairs
Education
Resources & Conservation
Ways & Means


Christy  Perry (R)     E-mail    Additional Information
District 11
3rd term
8791 Elkhorn Lane, Nampa, 83686
Home (208) 880-9720
Businesswoman
Committees:
Ways & Means - Chair
Health & Welfare
Judiciary, Rules, & Administration
Local Government


Dell  Raybould (R)     E-mail    Additional Information
District 34
8th term
3215 N. 2000 W., Rexburg, 83440
Home (208) 356-6837
Bus (208) 356-6837
Farmer/Businessman
Committees:
Resources & Conservation - Chair
Environment, Energy, & Technology
Revenue & Taxation


Eric  Redman (R)     E-mail    Additional Information
District 2
1st term
P.O. Box 40, Athol, 83801
Home (208) 623-6383
FAX (208) 623-6383
Retired Insurance Agency Owner
Committees:
Commerce & Human Resources
Health & Welfare
Local Government


Paul  Romrell (R)     E-mail    Additional Information
District 35
2nd term
512 Park St., St. Anthony, 83445
Home (208) 624-4304
Retired Coroner, County Commissioner, and Rancher
Committees:
Agricultural Affairs
Commerce & Human Resources
Health & Welfare


Ilana  Rubel (D)     E-mail    Additional Information
District 18
2nd term
2750 Migratory Dr., Boise, 83706
Home (208) 866-4776
Attorney
Committees:
Education
Environment, Energy, & Technology
Resources & Conservation


Dan  Rudolph (D)     E-mail    Additional Information
District 6
1st term
3211 4th Street, Lewiston, 83501
Home (208) 413-6337
Adjunct Professor/Business Owner
Committees:
Commerce & Human Resources
Revenue & Taxation
Transportation & Defense


John  Rusche (D)     E-mail    Additional Information
Minority Leader
District 6
6th term
1405 27th Ave., Lewiston, 83501
Home (208) 743-1339
FAX (866) 821-0184
Physician (retired)
Committees:
Business
Environment, Energy, & Technology
Health & Welfare
Ways & Means


Heather  Scott (R)     E-mail    Additional Information
District 1
1st term
27091 Highway 41, Blanchard, 83804
Home (208) 920-3120
Aquatic Biologist
Committees:
Environment, Energy, & Technology
Judiciary, Rules, & Administration
Revenue & Taxation


Paul  E.  Shepherd (R)     E-mail    Additional Information
District 7
6th term
P.O. Box 277, Riggins, 83549
Home (208) 628-3695
Bus (208) 628-3695
FAX (208) 628-3695
Partner/Manager, Shepherd Sawmill & Log Homes Inc.
Committees:
Transportation & Defense - Vice Chair
Education
Resources & Conservation


Kathleen  Sims (R)     E-mail    Additional Information
District 4
3rd term
  (Served 1 term, Senate 2001-2002)
P.O. Box 399, Coeur d'Alene, 83816
Home (208) 640-1154
Bus (208) 765-5005
Auto & Motorcycle Dealer
Committees:
Local Government - Vice Chair
Judiciary, Rules, & Administration
State Affairs


Elaine  Smith (D)     E-mail    Additional Information
District 29
8th term
3759 Heron Ave., Pocatello, 83201
Home (208) 237-1462
Retired
Committees:
Business
Environment, Energy, & Technology
State Affairs


Jeff  Thompson (R)     E-mail    Additional Information
District 30
4th term
1739 Peggy's Lane, Idaho Falls, 83402
Home (208) 524-7367
FAX (208) 524-7367
Businessman/Educator
Committees:
Environment, Energy, & Technology - Chair
Business
Revenue & Taxation


Caroline  Troy (R)     E-mail    Additional Information
District 5
1st term
2794 Highway 95, Genesee, 83832
Home (208) 285-0182
Non-profit Consultant
Committees:
Agricultural Affairs
Business
Health & Welfare


Janet  Trujillo (R)     E-mail    Additional Information
District 33
2nd term
3144 Disney Dr., Idaho Falls, 83404
Certified Property Tax Appraiser
Committees:
Revenue & Taxation - Vice Chair
Environment, Energy, & Technology
Judiciary, Rules, & Administration


Julie  VanOrden (R)     E-mail    Additional Information
District 31
2nd term
425 S. 1100 W., Pingree, 83262
Home (208) 684-4052
Agribusiness co-owner/homemaker
Committees:
Education - Vice Chair
Agricultural Affairs
Resources & Conservation


John  Vander Woude (R)     E-mail    Additional Information
Majority Caucus Chair
District 22
3rd term
  (Served 1 term, House 2006-2008)
5311 Ridgewood Rd., Nampa, 83687
Home (208) 888-4210
Bus (208) 888-3003
FAX (208) 888-9268
Retail Store Operator
Committees:
Environment, Energy, & Technology
Health & Welfare
Resources & Conservation
Ways & Means


Richard  "Rich"  Wills (R)     E-mail    Additional Information
District 23
7th term
P.O. Box 602, Glenns Ferry, 83623
Home (208) 366-7408
Bus (208) 484-0403
FAX (208) 366-2457
Business Owner, Opera Theatre/ Communications Consulting Business
Committees:
Judiciary, Rules, & Administration - Chair
Education
Transportation & Defense


Melissa  Wintrow (D)     E-mail    Additional Information
District 19
1st term
1711 Ridenbaugh, Boise, 83702
Home (208) 949-0279
Education
Committees:
Judiciary, Rules, & Administration
State Affairs
Transportation & Defense


Fred  Wood (R)     E-mail    Additional Information
District 27
5th term
P.O. Box 1207, Burley, 83318-0828
Home (208) 312-1056
FAX (208) 677-3136
Physician - Retired
Committees:
Health & Welfare - Chair
Resources & Conservation


Rick  D.  Youngblood (R)     E-mail    Additional Information
District 12
2nd term
12612 Smith Ave., Nampa, 83651
Home (208) 412-5107
Bus (208) 412-5107
Banker (community)
Committees:
Appropriations
Resources & Conservation
Transportation & Defense